لمینت دندان و فواید آن

مزایا و معایب لمینت های دندانی

با استفاده از لمینت های دندانی Dental Veneers لبخندی زیبا را برای خود به ارمغان آورید. با وجود مزایای بسیار زیاد لمینت های دندانی، معایبی نیز وجود دارد که در این بحث به شرح آن خواهیم داشت.

شفافیت، درخشندگی و زیبایی لمینت ها دندانی به حدی است که یکی از بهترین روش ها برای زیبایی دندان ها محسوب می شود. کسانی که نقص های مختصر نظیر شکستگی ها و … دارند، پیشنهاد می دهیم از لمینت های دندانی استفاده کنند. با این وجود اگر دندان دچار آسیب شدید باشد، به عنوان مثال دچار پوسیدگی یا مشکلات ریشه و … باشد، برای درمان لمینت دندان بایستی ابتدا درمان های ترمیمی برای آن صورت گیرد.

یکی از مهم ترین معایب لمینت دندان را می توان نیاز به تراش دندان ها نامید. این امر در نوع های مختلف لمینت متفاوت بوده و بسته به نظر دندانپزشک دارد. دندان طبیعی دارای ۳ قسمت مینا، عاج و پالپ تشکیل شده و برای بکار گذاشتن لمینت دندان روی دندانها  باید مینای دندان را تراش داد و تا حدی از آن را برداشت تا بتوان لمینت را بر آن چسباند تا نمای طبیعی بدهد و شفاف و صیقلی شود.

دندان های دارای نقص های ظاهری را می توان با استفاده از لمینت ها به شکل محسوسی زیبا ساخت.

مزایای لمینت دندان

از موارد مهمی که لمینت های دندانی برای آن استفاده می شوند، می توان به اصلاح طول دندان ها اشاره نمود. لازم به ذکر است که یکی از فاکتورهای مهم در زیبایی دندان ها، طول تاج بالاتر است. دندان های بلند چهره را جوانتر نشان داده و این امر بر  زیبایی بسیار تاثیر دارد. اگر دندان های شما کوچک بوده و این امر بر زیبایی شما تاثیرگذار است، به شما استفاده از لمینت های دندانی را پیشنهاد می دهیم.

سفیدی و درخشندگی لمینت های دندانی بی همتا است. اگر می خواهید در هنگام لبخند زدن افراد از دیدن دندان های شما لذت ببرند، پیشنهاد ما استفاده از لمینت های دندانی است. . پس از ساخت لمینت دندان،براساس قالب دندان بیمار،  لمینت آماده شده روی دندانهای فرد قرار می گیرد. با استفاده از چسب مخصوص اتصال لمینت به دندان ها انجام می شود.

دندان های دچار پریدگی یا شکستگی را می توان با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی اصلاح کرد. اگر در استفاده از لمینت دندان از تکنیک درمان درستی استفاده شود و تمام شرایط و محدودیت ها در نظر گرفته شود هیچ مشکلی برای دندان پیش نمی آید ولی اگر کوچکترین اشکالی در طرح دندان اتفاق بیفتد مسلما آسیب هم پیش رو خواهد بود. در مورد به هم ریختگی ها در حجم بالا دیگر نمی توان از لمینت های دندانی استفاده کرد و بایستی از روش های دیگر نظیر ارتودنسی بهره برد.

معایب لمینت های دندانی

از معایب لمینت های دندانی می توان به طول عمر آن ها اشاره کرد. معمولا طول عمر لمینت های دندانی کوتاه تر از روش های دیگر هستند، از این رو نیاز به تعویض آن ها به مرور زمان وجود دارد. از دیگر معایب لمینت های دندانی، ایجاد مشکل در افرادی است که از مشکلات دهانی نظیر دندان قروچه رنج می برند. این امر می تواند منجر به شل شدن لمینت یا کنده شده ان شود. در این موارد بایستی سریع بیمار به دندانپزشک مراجعه نماید.

از دیگر معایب لمینت دندان که به آن اشاره نیز شد، نیاز به تراش دندان است. این در حالی است که در لمینت های کامپوزیتی نیاز به تراش دندان در مقایسه با نوع سرامیکی کمتر است. اما استحکام و زیبایی نوع سرامیکی به مراتب بالاتر است.

زیبایی لمینت های دندانی بستگی فراوانی به نحوه ساخت ان ها دارد. اگر از فناوری های سه بعدی برای این امر استفاده شود، می توان به خوبی لمینت مورد نیاز را برای افراد فراهم نمود.فناوری نوینی نظیر کد کم CAD/CAM یکی از این فناوری ها است که می تواند در ساخت سه بعدی لمینت های دندانی بسیار تاثیر گذار باشد. استفاده از فناوری های دیجیتال دیگری نظیر نرم افزارهای طراحی لبخند نیز می تواند در برنامه ریزی .و ساخت و سپس درمان لمینت دندان بسیار تاثیرگذار باشد.

نحوه استفاده از لمینت دندان و رعایت بهداشت و مسواک زدن نیز بر روی طول عمر و زیبایی لمینت دندانی تاثیرگذار است. کسانی که از لمینت ها استفاده می کنند بایستی در فواصل منظم زمانی اقدام به مسواک زدن یا حتی اقدام به استفاده از دهانشویه ها نمایند. با رعایت بهداشت و رعایت نکات تجویزی دندانپزشک طول عمر بالایی را برای استفاده از لمینت های دندانی فراهم کرده و از زیبایی بدست امده برای دندان های خود لذت ببرید.