نرم افزار سفارشی چیست و تولید و طراحی آن

سفارش نرم افزار تحت وب یا ویندوز

نرم افزارهای تحت وب، قابلیت استفاده در بستر وب را دارند، این در حالی است که نرم افزارهای تحت ویندوز این قابلیت را ندارند. از این جهت که نرم افزار تحت وب در بستر اینترنت قرار می گیرند، طیف وسیعی از مخاطبان را در بر می گیرند. برای سفارش نرم افزار تحت وب یا ویندوز، بایستی تنها از واحدهایی که در این زمینه فعالیت کرده اند و دارای رزومه مناسبی در این زمینه هستند، استفاده کرد.

برای تهیه نرم افزار سفارشی در بستر وب، داشتن زیر ساخت مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه استفاده از نرم افزارهای تحت وب بسیار گسترده شده و این امر سهولت انجام بسیاری از فرایندها را باعث شده است.

از نخستین مزایای استفاده از نرم افزارهای تحت وب نسبت به ویندوز، می توان به سرعت بالاتر دسترسی به برنامه اشاره نمود، این امر در هزینه ها و زمان صرفه جویی بالایی می کند.

نمونه های نرم افزارهای تحت وب و ویندوز

استفاده از نرم افزارها باعث سهولت انجام بسیاری از کارها شده است، افزایش راندمان مراکزی که از نرم افزارها استفاده می کنند، از ثمرات تولید نرم افزارهای سفارشی و عمومی محسوب می شوند. در ادامه به معرفی برخی از نرم افزارهای کاربردی می پردازیم:

نرم افزارهای حسابداری

نرم افزارهای حسابداری بسیاری از روندهای پیچیده مالی را منظم کرده و به سرعت روندهای سیستم های مالی برای واحدهای مختلف کمک شایانی نموده اند، برای شما محاسبه روندهای مالی نظیر حقوق، بیمه، فاکتورها و … با توجه به گستردگی روندها بدون استفاده از نرم افزارهای حسابداری مناسب بسیار مشکل خواهد بود. نکته مهم در مورد این نرم افزارها آن است که امکان استفاده از آن ها هم در بستر وب و هم در بستر ویندوز فراهم است. نرم افزارهای مورد استفاده در این حوزه بایستی پشتیبانی مناسب شوند.

نرم افزارهای دانشگاهی و آموزشی

نرم افزارهای مورد استفاده در دانشگاه ها کمک بسزایی در گردآوری اطلاعات دانشجویان کرده است، این نرم افزارها در زمینه انتخاب واحد، اطلاعات دانشجویان، نمره ها و سوابق تحصیلی بسیار پر کاربرد محسوب می شوند. در گذشته این امور با پروندهای بسیار حجیم انجام می شود، که امکان اشتباهات بسیار بالا می بود. ولی امروزه با استفاده از نرم افزارهای دانشگاهی، رضایت دانشجویان و کارکنان را در پی داشته است.

نوع دیگری از نرم افزار های آموزشی، مربوط به نرم افزارهای آموزش دروس مختلف است که به طور گسترده در بین مخاطبان توزیع شده اند.

نرم افزارهای انبارداری

گستردگی داده ها در یک انبار  به حدی است که دیگر نمی توان با روش های سنتی اقدام به مدیریت انبار نمود. نرم افزارهای انبارداری کمک شایانی در دسته بندی داده ها و تحلیل صحیح از موجودی انبار کرده اند. تولید نرم افزارهای انبارداری متناسب با کوچکی یا بزرگی سازمان و شرکت های مختلف انجام شده است، با این وجود امکان تولید نرم افزار سفارشی در این موضوع برای واحدهای مختلف فراهم شده است.

نرم افزارهای اداری

بسیاری از روندهای پیچیده اداری را می توان با استفاده از نرم افزارها بسیار آسان و سریع انجام داد. به عنوان مثال یک روند کاری، مثلا ثبت درخواست های مراجعین را می توان با استفاده از نرم افزارهای تحت وب انجام داد. حتی در این نرم افزارها می توان انتقال اطلاعات و اسناد رسمی و غیر رسمی را نیز انجام داد.

برای سفارش نرم افزارهای ویندوز و تحت وب چه کنیم؟

اولین قدم برای سفارش نرم افزارها، پیدا کردن مرکزی معتبر در این زمینه است. شرکت های مختلفی در بستر وب اقدام به تهیه و تولید نرم افزارها با قابیلت های مختلف می کنند. اما تنها شرکت های معتبر تولید نرم افزار با کیفیت و با قیمت مناسب را انجام می دهند. همچنین نرم افزارهای مورد استفاده بایستی توسط شرکت بخوبی پشتیبانی شوند تا مشکلاتی که ممکن است در مواقعی رخ دهند یا اصلاحات مورد نیاز در زمان های مختلف برطرف شود.

نرم افزارهای تولیدی برای واحدهای مختلف بایستی از سرعت مناسب برخوردار بوده و عملکرد مناسبی داشته باشد، همچنین این نرم افزارها بایستی دارای سطح دسترسی بوده و افراد با وظایف مختلف بایستی دسترسی مناسبی داشته باشند. همچنین بایستی امنیت مناسبی برای نرم افزار فراهم شود. این امر تنها با استفاده از کدنویسی حرفه ای امکان پذیر است.

برخی از برندهای مطرح در زمینه طراحی نرم افزار فعالیت می کنند، که توجه به میزان رضایت سایرین از نرم افزارهای تولید شده توسط این برندها می تواند به عنوان فاکتوری برای انتخاب یک شرکت معتبر در زمینه تولید نرم افزار باشد.