پروپوزال نویسی

دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری اغلب در طول تحصیل با واژه “پروپوزال” روبرو می شوند. کلمه “پیشنهاد” ممکن است برای پروپوزال نویسی برخی ناآشنا باشد و آنها هیچ اطلاعاتی در مورد آن نداشته باشند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به تشریح این مشکل بپردازیم.

کلمه “پیشنهاد” از کلمه لاتین “پیشنهاد” آمده است که به معنی ارائه است. کلمه “پروپوزال” توسط فرهنگستان ادبیات فارسی به “پروپوزال تحقیق” ترجمه شده است و در واقع همان طرح اصلی کاری است که شما قصد انجام آن را دارید و شما باید این طرح را از طرف پروپوزال به صورت کتبی به گروه ارائه دهید.

محققانی که پروپوزالهای خود را به طور دقیق ، واضح و کامل می نویسند می توانند پروپوزال نویسی بگویند که تقریباً 50٪ از پایان نامه خود را تهیه کرده اند.

پیشنهاد چیست؟
در کارهای تحقیقاتی ، مهمترین و اساسی ترین قسمت پیشنهاد است. در حقیقت ، یک پیشنهاد تحقیقاتی نمونه اولیه کار تحقیقاتی ما است. به عنوان مثال ، قبل از ساختن ساختمان ، یک معمار شروع به تهیه مدلی بر اساس اصول و قواعد محاسبه شده می کند تا یک مهندس واجد شرایط بتواند مدل را ببیند و ساختمانی را که در آن بنا شده تصور کند.

پیشنهاد درست مثل تهیه کپی از یک ساختمان است. بر اساس اصول و قواعد خاصی پروپوزال نویسی ، محقق شروع به نوشتن یک مقاله (پروپوزال) پایان نامه می کند تا استاد راهنما بتواند تحقیقاتی را که بر اساس آن شکل گرفته تصور کند. در واقع ، این پیشنهاد می تواند به عنوان یک طرح تحقیقاتی و راهنمای محقق یا محقق برای انجام تحقیقات تلقی شود.

یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار در روند تهیه و تکمیل پروپوزال ، انتخاب موضوع مناسب است. اگر محقق مهرداد سیویل عنوان تحقیق خود را به درستی انتخاب کند و درک درستی از م ofلفه های پیشنهادی مانند طراحی مسئله ، ارزش تحقیق ، تاریخچه تحقیق ، هدف ، فرضیات و مراحل تحقیق و غیره داشته باشد ، با او روبرو نخواهد شد. هیچ مشکلی در روند تحقیق وجود ندارد.

اجزای اصلی پیشنهاد (پیشنهاد)
آگاهی از ساختار و چارچوب پروژه تحقیقاتی می تواند تأثیر بسزایی در تهیه و تهیه پروپوزال نویسی یک پیشنهاد خوب و مورد توجه داشته باشد. ساختار پیشنهاد علمی به شرح زیر است.

1. عنوان پروژه
بدون تعیین عنوان مطالعه ، مطمئناً هیچ مطالعه ای امکان پذیر نخواهد بود. عنوان و موضوع مطالعه جهت و طرح نهایی مطالعه را تعیین می کند. برای تهیه عنوان مناسب برای یک تحقیق ، موارد زیر باید رعایت شود:

موضوع انتخاب شده باید جدید و مبتکرانه باشد و ارزش کاوش را داشته باشد.
موضوع انتخاب شده باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد تا تحقیقات بتواند راه حلی پروپوزال نویسی برای برخی از نیازهای جامعه ارائه دهد.
عنوان مطالعه باید جامع ، کوتاه ، واضح و بدون شک باشد از انتخاب عناوین بسیار کوتاه یا طولانی پرهیز کنید.
محقق باید عنوان مطالعه متناسب با زمینه کاری و تخصصی خود را انتخاب کند و همچنین بتواند در زمینه انتخابی تحقیق کند.
در ابتدای عنوان از کلماتی مانند: بررسی ، توضیح ، تحلیل ، ارزیابی ، تحقیق و … استفاده کنید.
اشاره به متغیرهای وابسته و مستقل در عنوان مطالعه است.
اهداف مطالعه ، محدوده مکانی و زمانی مطالعه باید در عنوان ذکر شود.
موضوع تحقیق باید عملی و اجرایی باشد.
2. معنی و بیان موضوع
هر محققی براساس سوالی که در ذهن دارد تحقیق انجام می دهد. در واقع پروپوزال نویسی می توان گفت س questionال مطرح شده در این بخش همان سوالی است که پیش از پژوهشگر مطرح شده و هدف وی از طراحی آن ریشه یابی مشکلات و ارائه راه حل هایی برای حل آنها است.

رعایت نکات زیر در بیان س ofال از اهمیت ویژه ای برخوردار است:

محقق باید شواهدی ارائه دهد که نشان دهنده وجود یک مشکل یا مسئله در جامعه باشد.
محقق باید هدف این تحقیق را مشخص کند و مشخص کند که قصد دارد کدام یک از متغیرها را بررسی کند.
محقق باید بتواند مسئله را فرموله و شواهد را مستند کند.
نکته مهم دیگر در این بخش تعیین محدوده مکانی و زمانی مطالعه است.
3. تاریخچه تحقیق (مرور ادبیات و موضوعات مرتبط)
محقق باید تحقیقات خود را با تحقیقات مربوطه همسو کند و آن را همراه با دستاوردهای پروپوزال نویسی سایر محققان توسعه دهد. برای انجام این کار ، برای آگاهی بخشی باید به اسناد پیرامون موضوع انتخاب شده مراجعه کنید. اهداف این بخش (تجربه تحقیق) شامل موارد زیر است:

از تکرار و دزدی ادبی جلوگیری کنید
با بهره گیری از تجربه محققان قبلی
آگاهی از نقاط ضعف تحقیقات قبلی
مقدمه ای بر روش تحقیق مورد استفاده در قبل

6. روش و مراحل تحقیق (روش شناسی)
یکی از مهمترین قسمتهای یک پروژه تحقیقاتی یا پروپوزال ارائه روشهای تحقیق است. در این بخش پروپوزال نویسی ، محقق باید به عناصری از جمله نوع مطالعه ، مراحل مطالعه مراجعه کند که شامل: ابزارها و روش های جمع آوری داده ها ، جامعه آماری و اندازه نمونه ، روش نمونه گیری ، ابزارها و روش های تجزیه و تحلیل داده ها (تجزیه و تحلیل کمی و کیفی) نشان داده شود.

7. منابع
یک پروپوزال یا پروپوزال تحقیقاتی در صورت مستند بودن دارای ارزش علمی است. محقق باید پروپوزال نویسی تمام عناصر و داده های مورد استفاده در متن را با ذکر منبع در پیشنهاد ذکر کند. تمام منابع موجود در متن باید به طور کامل در این بخش وارد شود.

چند نکته مهم برای نوشتن پروپوزال
نکات مهم هنگام نوشتن پروپوزال
دانشجویان و محققان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری برای نوشتن برنامه تحقیقاتی ایران مشاوره خود باید به نکات زیر توجه کنند.

قلم استاندارد برای نوشتن و نوشتن جمله “Times and New Romans” 12 اندازه است.
حداقل حجم استاندارد 5 صفحه برای پیشنهاد کارشناسی ارشد و 8 صفحه برای دوره دکترا است.
هنگام نوشتن پروپوزال ، سعی کنید از منابع جدید و به روز بیشتری استفاده کنید و علاوه بر منابع فارسی از منابع خارجی نیز استفاده کنید.
در این پیشنهاد ، حداقل یک صفحه به تجربه تحقیق و یک صفحه به لیست منابع اختصاص یافته است.
تفاوت پروپوزال و پایان نامه چیست؟
تفاوت بین پروپوزال و پایان نامه مانند تفاوت بین ماکت و ساختمان است. پروپوزال مانند طرحی است که شما قصد اجرای آن را دارید. محقق بر اساس پیشنهادی که تهیه کرده است ، یک پایان نامه یا رساله می نویسد. پایان نامه پروپوزال نویسی شامل 5 فصل است که محتوای آن شامل:

فصل اول: شامل مشکل و مفاد کلی مطالعه است. در این بخش ، محقق باید در مورد مفاد کلی تحقیق خود صحبت کند و آن را توضیح دهد.

فصل دوم: این فصل پیشینه تحقیق را پوشش می دهد. در این فصل ، محقق باید مفصل مبانی نظری و تاریخچه تحقیق را توضیح دهد و اهداف تحقیق خود را نشان دهد.

فصل 3: این بخش شامل یک روش تحقیق است. محقق باید روش های جمع آوری داده ها و پروپوزال نویسی جامعه آماری مورد مطالعه خود را همراه با روش تجزیه و تحلیل داده ها در این بخش توصیف کند.

فصل چهارم: در این بخش ، محقق یافته ها و نتایج آماری را ارائه می دهد و نتایج را تجزیه و تحلیل می کند. از نمودارها و جداول برای نمایش نتایج در این فصل استفاده شده است.

فصل 5: قسمت آخر مربوط به نتیجه گیری است. در این بخش ، شما باید نتایج بدست آمده از طریق پروپوزال نویسی این مطالعه را مرور کرده و آنها را اعلام کنید. در این بخش می توانید در مورد محدودیت های انجام تحقیق صحبت کنید یا برای تحقیقات آینده پیشنهاد دهید.