Google Scholar محصولی از Google است که به طور خاص برای جستجوی منابع دانشگاهی طراحی شده است. اینها شامل مقالات ، کتابها ، پایان نامه ها و خلاصه مطالب متنوعی از زمینه های مختلف است. گوگل اسکولار فارسی و آسان برای استفاده از طریق رایانه یا دستگاه همراه قابل استفاده است و شامل چندین ویژگی مفید است. پس از تسلط در برنامه های ناخواسته و ناخواسته Google Scholar ، می تواند یک ابزار مفید برای سایر ابزارهای تحقیق شما باشد.

روش
1
جستجوهای اساسی در حال اجرا است
تصویر با عنوان استفاده از Google Scholar مرحله 1
1
به صفحه وب Google Scientist بروید. مرورگر اینترنتی مورد علاقه خود را باز کنید و برای بازدید از Google Scholar به http://scholar.google.com بروید. صفحهای وب را مشاهده خواهید کرد که بسیار شبیه به صفحه جستجوی Google معمولی است ، با نشان Google Scholar و یک جعبه جستجو در زیر.
می توانید از طریق رایانه یا یک دستگاه تلفن همراه به Google Scholar دسترسی پیدا کنید. [1]
مرورگر Google Chrome همچنین دارای دکمه Google Scholar است که می توانید اضافه کنید تا جستجو آسان تر شود. [2]
تصویر با عنوان استفاده از Google Scholar مرحله 2
2
وارد حساب Google خود شوید. برای دسترسی به برخی از خدمات و ویژگی های Google Scholar ، می خواهید وارد حساب Google خود شوید (در صورتی که قبلاً آن را تنظیم نکردید ، آسان است ). کافی است روی “ورود به سیستم” در گوشه سمت راست بالای صفحه Google Scholar کلیک کرده و اعلان ها را دنبال کنید. با این کار استفاده شما از Google Scholar به Gmail و سایر حساب های Google شما پیوند خواهد یافت.
Image titled Use Google Scholar Step 3
3
در صورت داشتن یک حساب کاربری یا کتابخانه ای وارد شوید. روی “تنظیمات” در مرکز بالای صفحه Google Scholar و سپس “پیوندهای کتابخانه” در نوار منوی سمت چپ کلیک کنید. نام موسسه خود را تایپ کنید و از اعلان ها برای ورود به سیستم پیروی کنید. بسیاری از منابع Google Scholar می یابد دسترسی محدود شده است ، اما اگر به کتابخانه یا موسسه دیگری که در خدمات صحیحی مشترک است دسترسی دارید ، می توانید به این موارد دسترسی پیدا کنید.
Image titled Use Google Scholar Step 4
4
عبارات جستجو را وارد کنید در کادر جستجو ، اصطلاحات کلیدی مبحث مورد نظر خود را تایپ کنید. سپس بر روی دکمه جستجو (در سمت راست نوار جستجو ، با نماد ذره بین) کلیک کنید تا نتیجه بگیرید.
به عنوان مثال ، اگر به فرهنگ ویتنامی علاقه مند هستید ، می توانید “فرهنگ مردم ویتنامی” را تایپ کنید.
با این حال ، به طور کلی ، با استفاده از هرچه تعداد اصطلاح جستجو ، نتایج گسترده تری برمی گردد. به عنوان مثال ، فقط می توانید برای “مردم ویتنامی” یا “فرهنگ ویتنامی” جستجو کنید.
اگر در یافتن نتایج مرتبط با مشکل روبرو هستید ، مجموعه عبارات جستجوی دیگری را انتخاب کنید. به عنوان مثال ، اگر به زندگی روزمره مردم ویتنامی علاقه مند هستید ، و “مردم ویتنامی” نتایج مفیدی را به دست نمی آورند ، به جستجوی “آداب و رسوم مردم ویتنامی” بروید.
Google Scholar به شما امکان می دهد تا به دنبال مقاله و منابع علمی دیگر (از جمله ثبت اختراعات ثبت شده) و همچنین پرونده پزشکی (در صورت انجام تحقیقات حقوقی) باشید. فقط بر روی دکمه رادیویی دایره ای (در زیر نوار جستجو) مطابق با نوع جستجوی شما می خواهید کلیک کنید.
Image titled Use Google Scholar Step 5
5
اطلاعات استناد را دریافت کنید. جستجوی Google Scholar ممکن است نتایج مختلفی را به شما برگرداند: مقالات دانشگاهی ، کتاب ها ، پایان نامه ها و پایان نامه ها ، و غیره. به عناوین ، نام نویسندگان ، تاریخ انتشار و سایر اطلاعاتی که Google Scholar ارائه می دهد توجه کنید. برای نتیجه هایی که به نظر می رسد جالب یا مرتبط با موضوع شما هستند ، توجه داشته باشید.
به عنوان مثال ، اگر به جستجوی «فرهنگ ویتنامی فرهنگ» می پردازید ، می توانید نتیجه ای برای مقاله «فرهنگ شوک: مروری بر فرهنگ ویتنامی و مفاهیم آن درمورد سلامت و بیماری» مشاهده کنید و ببینید که این مقاله توسط دکتر نگوین است ، و منتشر شد. در مجله غربی پزشکی در سال 1985.
ممکن است شما علاقه مند به موضوع خاص (فرهنگ و سلامتی ویتنامی) ، یا نویسنده یا این واقعیت باشد که در سال 1985 منتشر شده است.
همچنین ممکن است شما بتوانید خلاصه ای از متن یا قطعه متن را از نتیجه مشاهده کنید ، که می تواند به شما در تعیین اینکه آیا مربوط به جستجوی شماست کمک کند.
Image titled Use Google Scholar Step 6
6
در صورت امکان به متن کامل بروید. برخی از نتایج یافت شده از طریق Google Scholar متن کامل خواهد بود ، به این معنی که می توانید بر روی عنوان نتیجه کلیک کرده و مستقیماً به خواندن مقاله کامل ، کتاب یا منابع دیگر از طریق مرورگر وب بروید. با این وجود بسیاری از منابع آکادمیک دسترسی را محدود کرده و به عموم مردم اجازه نمی دهند متن کامل را ببینند. [3]
کلیک کردن بر روی یک نتیجه جستجو ممکن است شما را به متن کامل ، چکیده ، قطعه قطعه یا پیش نمایش محدود منتقل کند.
اگر به حساب سازمانی خود وارد شوید ، Google Scholar ممکن است پیوندهایی را برای دسترسی به متن کامل فراهم کند. به عنوان مثال اگر به حساب هاروارد خود وارد شده اید ، برای اطلاعات بیشتر در مورد دسترسی یا عدم دسترسی به متن کامل منابع خاص ، به دنبال “در دسترس بودن در هاروارد” و / یا “FindIt @ Harvard” باشید.
اگر حساب کاربری یا کتابخانه ای ندارید ، ممکن است برخی از منابع محدود گزینه پرداخت هزینه ای برای مشاهده آنها داشته باشند.
اگر منبعی که می خواهید مشاهده کنید محدود شده است ، می توانید در پایین اطلاعات استناد “همه نسخه ها” را کلیک کنید. اگر منبع از طریق پایگاه داده های دیگر قابل دسترسی باشد ، ممکن است بتوانید یک منبع غیرقانونی پیدا کنید.
روش
2
با استفاده از ویژگی های جستجوی پیشرفته
Image titled Use Google Scholar Step 7
1
جستجوی پیشرفته را امتحان کنید. اگر از نتایج جستجو راضی نیستید ، یا اگر ایده خاصی از آنچه می خواهید جستجو کنید ، می توانید گزینه های جستجوی پیشرفته Google Scholar را امتحان کنید. این گزینه ها به شما امکان می دهد کارهایی مانند جستجوی نتایج را در یک بازه زمانی خاص انجام دهید ، نتایج را به یک زبان خاص پیدا کنید ، نتایج را از جدیدترین تا قدیمی تر سفارش دهید و به جستجوی مقاله هایی که توسط یک نویسنده خاص نوشته شده یا در یک ژورنال خاص منتشر شده باشد. [4]
می توانید به چند روش به گزینه های جستجوی پیشرفته دسترسی پیدا کنید: با کلیک بر روی فلش به سمت پایین در لبه سمت راست کادر جستجو هنگام اولین بار از صفحه Google Scholar ، یا با استفاده از منو در سمت چپ نتایج جستجو قرار بگیرید. بعد از اینکه تحقیق خود را شروع کردید ، آنها را فیلتر کنید.
به عنوان مثال ، اگر به آنچه در مورد فرهنگ ویتنامی از سال 2016 نوشته شده است علاقه دارید ، می توانید “فرهنگ ویتنامی فرهنگ” را در جعبه جستجوی Google Scholar وارد کنید ، پس از آنکه خدمات پس از برداشتن ، روی “از سال 2016” کلیک کنید. نتایج جستجو.
Image titled Use Google Scholar Step 8
2
از اتصالات جستجوی بولی استفاده کنید. Google Scholar مانند موتور جستجوی معمولی Google ، به گونه‌ای طراحی شده است که به سادگی با وارد کردن اصطلاحات کلیدی آنچه به شما علاقه دارید ، بصری مورد استفاده قرار گیرد .با این وجود ، می توانید با اتصال اصطلاحات جستجوی خود با کانکتورهای بولی ، جستجوی دقیق تری انجام دهید . برای مثال:
وارد کردن یک علامت منفی (“-“) قبل از یک عبارت جستجو ، آن را از نتایج حذف می کند. به عنوان مثال ، اگر شما در حال تحقیق در فرهنگ ویتنامی هستید ، اما نمی خواهید نتایج مربوط به جنگ ویتنام را بیابید ، جستجوی فرهنگ ویتنامی – جنگ ، Google Scholar را از دادن نتایجی که از اصطلاح کلیدی “جنگ” استفاده می کند متوقف می کند.
Google Scholar با تایپ کردن OR (باید با حروف بزرگ) بین اصطلاحات جستجو ، نتایج را با استفاده از هر عبارت دریافت کرد. اگر به فرهنگ ویتنام و تایلند علاقه مند هستید ، می توانید “فرهنگ ویتنام یا تایلند” را جستجو کنید.
Image titled Use Google Scholar Step 9
3
جستجوی خود را با استفاده از دستورات دیگر محدود کنید. Google Scholar به کاربران اجازه می دهد با وارد کردن سایر دستورالعمل های متنی در نوار جستجو ، جستجوهای دقیق تری را انجام دهند. آشنایی با این موارد می تواند به شما در یافتن منابع مرتبط تر کمک کند. برخی از متداول ترین دستورات عبارتند از: [5]
با قرار دادن آن در علامت های نقل قول ، یک عبارت دقیق را جستجو کنید. قرار دادن عبارات جستجو ، سنت های آشپزی ویتنامی ، تمام منابع حاوی کلمات سنت ، آشپزی و ویتنامی را به شما باز می گرداند ، در حالی که جستجوی “سنت های آشپزی ویتنامی” (در نقل قول ها) فقط با نتیجه با آن عبارت باز خواهید گشت – آن کلمات دقیق ، در آن سفارش دقیق
با استفاده از دستور “intitle:” از منابع با اصطلاح خاص در عنوان درخواست کنید. اگر می خواهید در این مقاله آثاری درباره سنت های غذایی ویتنامی با کلمه “آشپزی” بیابید ، “جستجوی ویتنامی: آشپزی” را جستجو کنید.
محدود کردن نتایج توسط نویسنده خاص با وارد کردن “نویسنده” قبل از نام. به عنوان مثال ، اگر می خواهید آثاری درباره فرهنگ ویتنامی توسط M. Thomas پیدا کنید ، “نویسنده فرهنگ ویتنامی: توماس ، م.” را وارد کنید.
Image titled Use Google Scholar Step 10
4
برای یافتن نتایج مشابه ، “مقالات مرتبط” را بررسی کنید. اگر منبعی را پیدا کنید که به موضوع خود جالب یا مرتبط باشد ، با کلیک روی پیوند “مقالات مرتبط” در انتهای اطلاعات استناد به منبع ، نتیجه هایی که به آن منبع متصل هستند را باز می گرداند. به عنوان مثال ، نتایج ممکن است شامل منابع دیگری توسط همان نویسنده باشد ، آنهایی که از همان کلمات کلیدی استفاده می کنند ، یا مواردی که دارای عناوین مشابه هستند.
Image titled Use Google Scholar Step 11
5
برای به دست آوردن درک تأثیر منبع ، بر روی “استناد شده” کلیک کنید. گاهی اوقات ، شما می خواهید منابع با تأثیر زیادی پیدا کنید که توسط بسیاری از منابع دیگر ذکر شده است. Google Scholar در هنگام تولید منبع استناد در سایر آثار ، موارد خاصی را ردیابی می کند. فقط به دنبال پیوند “استناد شده توسط” و به دنبال آن تعدادی (به عنوان مثال “ذکر شده توسط 17”) باشید تا ببینید که چه تعداد از این استنادها توسط Google Scholar ردیابی شده است. با کلیک روی پیوند ، لیستی جداگانه از آن منابعی که منبع اصلی شما را پیدا کرده اند ، جمع می کند.
به خاطر داشته باشید که Google Scholar فقط استنادهایی را در آثاری که این سرویس قبلاً فهرست بندی کرده اند ، دنبال می کند ، و این که شماره “نقل شده توسط” تعداد مطلق استنادها نیست. به عنوان مثال ، این بدان معنا را نشان نمی دهد که منبعی را در یک ژورنال استناد کند که Google Scholar در جستجوی آن گنجانده نشده باشد.
روش
3
بهترین استفاده از Google Scholar
Image titled Use Google Scholar Step 12
1
برای هشدارهای ایمیل ثبت نام کنید Google Scholar می تواند هر اصطلاح خاصی را که به آن علاقه مند هستید ، ردیابی کند. هنگامی که منابع جدید با استفاده از این شرایط به پایگاه داده خود اضافه می شوند ، برای شما آن ایمیل را با اطلاعات استناد به شما ارسال می کند. برای ثبت نام در این هشدارها ، کافیست روی نماد پاکت نامه کوچک در پایین منوی سمت چپ در صفحه نتایج جستجوی Google Scholar کلیک کنید ، سپس آدرس ایمیل مورد نظر خود را وارد کنید. [6]
به عنوان مثال ، ایجاد هشدار برای “سنت های فرهنگی ویتنامی” به شما ایمیل می دهد هر زمان که Google Scholar با استفاده از این اصطلاحات کلیدی منابع جدیدی پیدا کند.
Image titled Use Google Scholar Step 13
2
منابع را در کتابخانه Google Scholar خود ذخیره کنید. اگر به حساب Google خود وارد شده اید ، می توانید اطلاعات استناد را برای منابع جالبی که پیدا کرده اید ذخیره کنید تا بازیابی آنها بعدا آسانتر شود. فقط “ذخیره” را در انتهای اطلاعات استناد به منبع کلیک کنید و Google Scholar آن را به ویژگی “کتابخانه من” اضافه می کند. [7]
می توانید از قسمت بالای صفحه اصلی Google Scholar یا از فهرست صفحه نتایج نتایج جستجو ، به ویژگی «کتابخانه من» دسترسی پیدا کنید.
Image titled Use Google Scholar Step 14
3
از نقاط قوت و ضعف Google Scholar آگاه باشید. Google Scholar برای استفاده رایگان و شهودی است. این می تواند برای انجام جستجوی اولیه و تحقیقات عمومی مفید باشد. با این وجود ، ممکن است در هنگام انجام تحقیق نیاز به برخی از محدودیت های آن داشته باشید. مثلا:
بسیاری از نتایج جستجوی آن محدود است.
شما نمی توانید نوع منبع مورد نظر خود را محدود کنید (مثلاً فقط کتاب ها یا فقط مقالات).
شما نمی توانید از پایگاه داده های Google Scholar برای یافتن نتایج جستجوی خود استفاده کنید.
گاهی اوقات اشتباهاتی در نحوه ثبت اطلاعات Google Scholar وجود دارد (به عنوان مثال ممکن است نام مجلات به اشتباه به عنوان نویسنده درج شود)
برخی از نتایج که Google Scholar بازیابی می کند (مانند صفحات وب شخصی ، مقالات بدون بررسی همسالان و غیره) ممکن است بورس تحصیلی تعریف نشده نباشد.