محتوای مقاله

اسلام آباد – عمران خان نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه گفت می خواهد متجاوزان محکوم به اعدام علنی یا اخته شدن شیمیایی شوند و در واکنش به سوالی در مورد تجاوز به یک زن در بزرگراهی در هفته گذشته که باعث سر و صدا در ملت جنوب آسیا شده است، واکنش نشان دهد.

هفته گذشته یک مادر دو ساله که در امتداد یک بزرگراه بزرگ در نزدیکی لاهور رانندگی می کرد، از ماشینش بیرون کشیده شد و توسط دو مرد با شلیک گلوله مورد تجاوز قرار گرفت – که یکی از آنها روز دوشنبه توسط پلیس دستگیر شد.

خان گفت به اعتقاد او مقصران باید علناً به دار آویخته شوند، اما افزود مقامات به او اطلاع داده اند که چنین اقدامی می تواند وضعیت تجاری ترجیحی داده شده به پاکستان از سوی اتحادیه اروپا را به خطر بیندازد.

وضعیت سیستم ترجیحات عمومی شده اتحادیه اروپا (GSP-plus) که در سال ۲۰۱۴ به پاکستان اعطا شد، مشروط به مشاهده کنوانسیون های بین المللی مانند حقوق بشر است.

با این حال خان گفت که به جای آن به گزینه اخته سازی شیمیایی نیز نگاه می کند.

وی تصریح کرد: نحوه وجود قتل درجه یک، درجه دو، درجه سه، این باید به همین صورت درجه بندی شود و وقتی درجه اول وجود دارد، آنها را اخته کنید. روی آنها عمل کنید و آنها را قادر به انجام این کار نکنید.» خان در مصاحبه ای در یک کانال خبری پاکستان گفت.

اين اظهارات خان در حالی مطرح شد که مقامات پاکستانی اعلام کردند يکی از دو مظنون اصلی پرونده تجاوز به جاده دستگير شده و به اين جنايت اعتراف کرده است. مقامات گفتند آنها همچنين يک مسابقه دي ان ای مثبت داشته اند. جستجو برای یافتن مظنون دوم هنوز ادامه دارد.

پلیس نمونه های DNA را از سایت بازیابی کرد، و از داده های جی پی اس از شبکه های تلفن همراه برای شناسایی افرادی که هنگام حمله در محل بودند استفاده کرد.

این یورش تکان دهنده اعتراضات سراسری را برانگیخت و خواستار استعفای مقامات و همچنین حلق آویز عمومی متجاوزان در پاکستان شد.

در ماه فوريه جاری، قانونگزاران قانونی را برای حلق آویز کردن مردم از محکومان به سوء استفاده جنسی و قتل کودکان معرفی کردند، اما اين قانون تصويب نشد. (گزارش عمر فاروق؛ ویرایش توسط برنادت باوم)

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im