محتوای مقاله ادامه یافت

تظاهرات مانند دیگران در سراسر ایالات متحده و در پی مرگ در ماه مه جورج فلوید، سیاه پوست که زیر زانوی یک افسر پلیس سفیدپوست مینیاپولیس جان خود را از دست داد، آغاز شد.

ترامپ که قانون را مطرح کرده و موضوع اصلی پیشنهاد خود را برای انتخاب مجدد در ۳ نوامبر سفارش داده است، پورتلند را به عنوان یکی از چندین شهر به رهبری دموکرات ها که او آن را «حوزه های قضایی آنارشیست» می نامد، تک آهنگ کرده است.

چالشگر دمکرات او، جو بايدن، معاون سابق رئيس جمهوری، می گويد خطابه های ترامپ خشونت ها را خدشه دار می کند.

افزایش تنش ها

هواداران ترامپ بعد از ظهر خود را از روز دوشنبه در تجمعی در اورگن سیتی آغاز کردند و خانواده ها با صدای بلند موسیقی می نواختند و فروشندگان کالای ترامپ را می فروختند.

در عین حال، در پارک کلیسای جامع پورتلند، صدها تن از فعالان ماده زندگی های سیاه در یک «راهپیمایی همبستگی» با ترکیب نوازندگان و سخنرانان شرکت کردند.

در هفته های اخیر تنش ها در پورتلند بین هواداران ترامپ بالا گرفته است، از جمله کسانی که خود را با طرفدار اسلحه، گروه طرفدار ترامپ پاتریوت نماز و معترضان چپ گرای «ضد فاشیست» همسو می کنند.

این درگیری ها منجر به مرگ تیراندازی یک معترض راست گرا به نام آرون دانیلسون ۳۹ ساله در ۲۹ اوت شد. ماموران فدرال بعدها در این قتل به نام مایکل رینوهل در حالی که سعی در دستگیری او داشت به ضرب گلوله مرگبار به یک مظنون شلیک کردند.

وزارت دادگستری آمريکا روز جمعه مستقيما راينول را به جنبش چپ آنتیفا مرتبط کرد، اين اولين باری بود که چنين ارتباطی را برای تظاهرکننده ای که با اتهامات فدرال در پورتلند روبرو ست، جلب کرده بود.

آنتیفا جنبشی تا حد زیادی بدون ساختار است که پیروانش به طور گسترده ای هدف آن مقابله با جنبش هایی است که به عنوان استبدادی یا نژادپرستانه می نگرند.

پليس ۱۵ نفر را در پورتلند پس از اعتراضات شبانه در نزديکی يک حوزه پليس در روز يکشنبه دستگير کرد. شنبه شب، صدمین روز اعتراضات، پلیس بیش از ۵۰ نفر را دستگیر کرد و از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضانی که بمب های آتش زا پرتاب کردند استفاده کرد.

(Reporting by Carlos Barria in Salem, Oregon, and Gabriella Borter in New York; ویرایش توسط هاوارد گلر و پیتر کونی)

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im