مقاومت: چگونه—آیا—به عمل

در یک سری از نامه بین فرانکفورت و سن دیگو در طول جنجال و هیاهو از اواخر 1960s, آلمانی روشنفکران تئودور آدورنو و هربرت مارکوزه بحث اعتراض تاکتیک “چپ فاشیسم” و استفاده از زور برای حفظ نظم اجتماعی. نیم قرن بعد استدلال های خود را هنوز هم طنین انداز میان ناآرامی های گسترده ایالات متحده است.

این نامه ها بین تئودور آدورنو و هربرت مارکوزه ترجمه شد توسط Esther لسلی و در اصل منتشر شده به عنوان “مکاتبات در آلمان جنبش دانشجویی” [paywall] در سمت چپ بررسی موضوع 233.

اجتماعی و ناآرامی های سیاسی از اواخر دهه 1960 به خصوص مترقی فعالیت های جنبش های دانشجویی بود که یک پدیده در سراسر جهان. در آوریل 1968 صدها نفر از دانشگاه کلمبیا دانش آموزان را اشغال ساختمان های دانشگاه در اعتراض به ساخت و ساز از یک تفکیک بدنسازی در هارلم در میان دیگر نارضایتی. سپس در ماه مه هزاران نفر از anticapitalist دانشجویان فرانسوی به خیابان ها ریختند و پس از مطالبه اصلاحات به دانشگاه سوربن را کهنه اجتماعی و علمی سیاست بودند ملاقات با خشونت پلیس خود را در عمل به اوج خود رسید در یک اعتصاب عمومی که شامل حدود یک پنجم از این کشور و فلج اقتصاد ملی است. که همان ماه در آلمان رادیکال سوسیالیست آلمانی اتحادیه دانشجویی (Sozialistischer Deutscher Studentenbund یا SDS) که به حال متهم شده است یک سال زودتر از “چپ فاشیسم” توسط فیلسوف یورگن هابرماس اشغال دانشگاه گوته در فرانکفورت — نشانه ای بالاتر از مدرسه در ورودی اصلی اعلام شده آن “کارل مارکس دانشگاه.” در پنج شنبه خونین در مارس 1969 پلیس با شلیک گاز اشک آور و گلوله در تظاهرات مخالفت با UC برکلی اقدام تشنج از آنچه در حال حاضر مردم, پارک, قتل یک نفر و مجروح شدن صدها نفر. نقش و اهداف به ظاهر دموکراتیک نهادهای اجتماعی و با آنها مشروعیت استفاده از زور به مقاومت در برابر و یا حفاظت از آن نهادها بودند به سوال نامیده می شود.

در این زمینه که زیر تبادل نامه های رخ داده بین تئودور آدورنو (1903-1969) و هربرت مارکوزه (1898-1979). هر دو نفر غول از مکتب فرانکفورت آلمان بدن از تئوریسینهای که تحقیقات و انتقادات سرمایه داری باقی می ماند و با نفوذ در میان دانشمندان و فیلسوفان فرهنگی منتقدان. ایالات متحده و در کالیفرنیا بزرگ از loomed در این متفکران ذهن به عنوان عالی جلوه ای از سرمایه است.

ارسال شده توسط Lexica (0 دیدگاه کل) 3 کاربران مشخص شده این را به عنوان یک مورد علاقه

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de