محتوای مقاله

هانوی — ویتنام آماده برنامه هایی برای تخلیه تا نیم میلیون نفر آن را به عنوان مهار برای طوفان گرمسیری انتظار می رود به سقوط زمین در خط ساحلی مرکزی کشور جنوب شرقی آسیا در اواخر این هفته است.

به گزارش آژانس آب و هوایی دولت، طوفان گرمسیری نول در حال به دست آوردن قدرت و پیش بینی سقوط زمین در اواخر روز جمعه با سرعت باد تا 135 کیلومتر در ساعت (84 مایل در ساعت) است.

این آژانس می گوید طوفان گرمسیری تا اواخر روز چهارشنبه بیش از ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی جزایر پاراسل در دریای چین جنوبی بود و به سمت یک سوات خط ساحلی که از استان کوانگ بینه تا دانانگ کشیده شده بود، می رفت.

ترینه دینه دانگ معاون نخست وزیر این کشور در بیانیه ای اعلام کرد: «این طوفان بسیار قوی است که باعث سقوط زمین در جزر و مد بالا خواهد شد.»

“مقامات استانی برای تخلیه و حفاظت از املاک خود باید به مردم کمک کنند.”

سرگین گفت حدود ۵۰۰ هزار نفر در مسیر طوفان نیاز به تخلیه خواهند داشت. وی همچنين از مقامات خواست برای سيل های احتمالی و رانش زمين که بر اثر باران های شديد آغاز شده است، مهار کنند.

پیش بینی می شود نول نیز به جنوب لائوس و شمال تایلند ضربه بزند.

ویتنام به دلیل خط ساحلی طولانی اش مستعد طوفان های مخرب و جاری شدن سیل است. بلایای طبیعی – عمدتاً سیل و رانش زمین که با طوفان ها آغاز شده بود- سال گذشته ۱۳۲ نفر را کشت و ۲۰۷ نفر دیگر را در این کشور مجروح کرد.

آژانس پیش بینی می گوید پیش بینی می شود نول در روزهای آینده تا 400 میلی متر باران در بخش هایی از مرکز ویتنام ریخته شود. (Reporting by Khanh Vu; ویرایش توسط مارتین پتی)

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im